Bachledówka to było miejsce odpoczynku, pracy i modlitwy Prymasa Tysiąclecia. Kard. Stefan Wyszyński przyjeżdżał tu - na zaproszenie generała zakonu o. Jerzego Tomzińskiego - latem, przez siedem kolejnych lat, w okresie 1967-1973.
W pewien sposób zakochał się w tym miejscu, w górach, w góralach. Twierdził, że tutaj jest serce narodu.
Codziennie o godz. 8.00 sprawował mszę świętą z homilią, wieczorem uczestniczył w nabożeństwie, po czym odprawiał Apel Jasnogórski. Na początek i koniec jego pobytu przyjeżdżał z Krakowa kard. Karol Wojtyła - ówczesny metropolita krakowski. Tu omawiali najważniejsze sprawy Kościoła i Polski.
Duchowny nawiązał serdeczną relację z okolicznymi mieszkańcami. Chwalił górali za przywiązanie do ziemi ojczystej i jednocześnie wzywał, by tę miłość podtrzymywali:
"Bardzo was proszę o to, abyście zachowali gorącą miłość do ziemi ojczystej, do waszych zwyczajów i do wypracowanych przez was pięknych przykładów pracowitości, cierpliwości, wytrwania i miłości skalnego Podhala. Pielęgnujcie ideały życia rodzinnego. Strzeżcie waszą młodzież, aby była wierna ojczyźnie, Bogu i Kościołowi" - mówił 30 lipca 1967 roku.
Górale, by nic złego się mu nie stało, organizowali specjalne warty, zwłaszcza nocami. Funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa nie spuszczali kardynała z oczu.
Dom Pamięci kard. Stefana Wyszyńskiego
Dla upamiętnienia wakacji spędzanych przez Prymasa Tysiąclecia na Podhalu paulini z parafii Matki Bożej Jasnogórskiej w Bachledówce budują Dom Pamięci kard. Stefana Wyszyńskiego, który będzie pełnił funkcję edukacyjną.
Będzie to nowoczesne, multimedialne i interaktywne muzeum, dzięki któremu kolejne pokolenia będą mogły się zapoznać z nauczaniem duchownego o ojczyźnie, patriotyzmie, rodzinie i problemach społecznych.
Czytaj także:
Kościół Ojców Paulinów na Bachledówce Źródło: Hotel Bachledówka/YouTube
Tytuł reportażu: "Bachledówka Prymasa"
Autorka: Monika Chrobak
Data emisji: 10.10.2023 r.
Godzina emisji: 1.30
kk